در بیست و سه ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، بالاخره مناقشه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا با ترک این کشور از این اتحادیه به پایان رسید. اثرات دقیق این واقعه هنوز به طور کامل روشن نیست و انتظار می رود در آینده ای نزدیک نیز مبهم بماند. دولت بریتانیا هم اکنون دو سال فرصت دارد تا مذاکرات خود با اعضای این اتحادیه را ادامه دهد. بنابراین، انتظار آن میرود که تا دوسال آینده تغییر چندان فاحشی در روند ورود دانشجویان بین المللی به بریتانیا رخ ندهد. ما در این مقاله سعی میکنیم تا برای شما خوانندگاه گرامی شرایط دانشجویان بین المللی در بریتانیا پس از خروج را شرح دهیم. شما بعد از خواندن این مقاله، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه تغییرات احتمالی قوانین ویزا و کار، کمک های مالی و بورسیه های تحصیلی و همکاری های پژوهشی تحقیقاتی کسب میکنید. این مقاله به قلم مهران امینی ترجمه شده است و منبع در آخر مقاله ذکر می شود. 

brexit

شهریه و بورسیه های تحصیلی

یکی از سوال هایی که کثیرا مطرح میشود آنست که آیا شهریه دانشگاه های انگلستان در آینده ای نزدیک تغییر میکند؟ بسیاری از دانشگاه های بریتانیا بیانیه ای را منتشر کرده اند که تغییری در شهریه ها در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ رخ نخواهد داد. دانشجویان اروپایی نیزهمچنان میتوانند از تسهیلات وام دانشجویی استفاده کنند. در آینده پیش بینی می شود که دانشجویان اروپایی هزینه ای بالاتر و برابر با دیگر دانشجویان بین المللی پرداخت خواهند کرد. اما تحلیل های اقتصادی نشان میدهد که اگر سقوط ارزش پوند در بازارهای جهانی ادامه پیدا کند، هزینه تحصیل در این کشور کاهش می یابد.

ویزا و کار دانشجویی

یکی از بحث های اصلی خروج بریتانیا مربوط به مسایل مهاجرت بود. مردم کشور بریتانیا خواستار کنترل بیشتر روی مرزهای کشورشان هستند. اگر بریتانیا از عهدنامه گذر آزاد اتحادیه اروپا بیرون بیاید، متقاضیان اروپایی نیز باید برای تحصیل در این کشور ثروتمند ویزا دریافت کنند. به علاوه، امکان دارد که دولت بریتانیا قوانین جدید مهاجرتی چه برای اروپایی ها چه برای دیگر کشورها وضع کند. احتمال آن می رود که دولت هدف های جدیدی برای تعداد مهاجران خارجی در بریتانیا اتخاذ کند. شرایط کاریابی بعد از تحصیل برای اروپاییان مشکل خواهد شد اگر دولت تصمیم بگیرد ویزاهای جدید برای شهروندان این اتحادیه به اجرا درآورد. 

تحصیل بریتانیایی ها در اروپا

طبق مصاحبه هایی که با دانشجویان بریتانیایی انجام شده است، آنان نگران محدود شدن سفرهای علمی فرهنگی به دیگر نقاط اروپا هستند. در سال تحصیلی 2014-2013 حدود شانزده هزار دانشجو بریتانیایی در دیگر نقاط اروپا فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی انجام دادند. آنان شهریه ای بسیار پایین پرداخت کردند و در عین حال از مزیت های منحصر به فردی برخوردار بودند. انتظار آن می رود که در آینده، شهروندان بریتانیایی شهریه بیشتری پرداخت کنند و برای تحصیل ملزم به دریافت ویزا بشوند.

فاندهای تحقیقاتی و همکاری های پژوهشی

در این کشور، بسیاری از محققان نگرانی خود را نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه ابراز کرده اند. چون بریتانیا سالیانه حدود یک میلیارد پوند فاند برای انجام پروژه های پژوهشی از صندوق اتحادیه اروپا دریافت میکند. همچنین، نگرانی آن میرود که ورود استعدادهای درخشان به بریتانیا نیز کاهش یابد زیرا ۱۶ درصد پژوهشگران دانشگاه های این کشور از دیگر کشورهای اروپایی هستند. همکاری تحقیقاتی میان موسسات اروپایی-بریتانیایی نیز احتمالا کاهش می یابد. 

اما اگر از دید مثبت به این موضوع بنگریم، اعتبار جهانی، امکانات و روابط دانشگاه های بریتانیا یک شبه ناپدید نمی شوند. بخش خصوصی و دولتی همچنان مصمم است تا سطح آموزشی و فرصت های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارتقا دهد. 

نظر من

بنده بر این باور هستم که کاهش بی سابقه ارزش پوند در بازارهای جهانی میتواند هزینه های تحصیل در بریتانیا را بیست تا سی درصد کاهش دهد. این کاهش قیمت تحصیل در انگلستان را برای دانشجویان بین المللی تشویق میکند زبرا آن ها اکنون از امکانات بالا با هزینه ای کمتر از پیش بهره مند می شوند. البته این کاهش قیمت بایستی ادامه دار باشد چون نوسانات ارزی در بازارهای جهانی امری طبیعی است. از نگاهی دیگر، کاهش قیمت نفت به دلیل فزونی عرضه بر تقاضا در بازارهای جهانی باعث افزایش قیمت ارز در ایران می شود. این خود به تنهایی میتواند سقوط قیمت پوند را در ایران متوقف کند. بنابراین، شاید متقاضیان ایرانی برای تحصیل در بریتانیا کاهش هزینه ها را زیاد احساس نکنند. اما از طرفی دیگر، نامعلوم بودن شرایط اقتصادی بریتانیا باعث می شود سرمایه گذاران فعالیت های اقتصادی خود را کاهش دهند یا آن را به آینده موکول کنند. در این صورت، رشد اقتصادی بریتانیا کاهش می یابد و احتمال رکود زیاد می شود. در این موقعیت دولت میتواند با تصویب قوانینی، رفت و آمد دانشجویان بین المللی و سرمایه گذران خارجی را تسهیل نماید. چون با ورود ثروت مادی و علمی مهاجران اقصاد بریتانیا جانی تازه میگیرد. مثلا: پارلمان بریتانیا میتواند تصویب کند که برنامه سرمایه گذاری از مبلغ دویست هزار پوند به صد هزار کاهش یابد یا دانشجویان پروسه کمتری برای اخذ ویزا طی کنند. آنچه تا الان گفته شد دیدگاه های مثبت خروج بریتانیا بود. اما از طرفی دیگر، امکان آن می رود که دولت بریتانیا قوانین سختگیرانه ای برای رفت و آمد مهاجران وضع کند. در آخر به باور من احتمال این پایین است چون فارغ التحصیلان خارجی در موسسات آموزشی نقش مهمی در اقتصاد و بازار کار بریتانیا بازی میکنند.  شایان ذکر است که نظرات من بر پایه ی مطالعات و تجربه های شخصی بوده و از هیچ گونه منبعی کپی نشده است. استفاده از این مطالب در دیگر وبلاگ ها با ذکر نام نویسنده مهران امینی مجاز می باشد.

سخن آخر

من مهران امینی از نیویورک آمریکا هستم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، این متن از منبعی معتبر توسط مهران امینی ترجمه شده است. شایسته است بدانید تمامی پیش بینی های ذکرشده در این مقاله نظر کارشناسان هستند و جنبه حقوقی ندارند.  در بخش نظر من، مهران امینی تجربه های شخصی خود را بیان کرده است. این مقاله برای ارتقا سطح دانش عمومی جامعه به تحریر مهران امینی ترجمه شده است و نباید معیاری برای انتخاب سرنوشت متقاضیان قرار گیرد. بنابراین، به شما توصیه میکنیم که قبل از هر گونه عمل مهاجرتی با مشاوران صادق، تحصیل کرده و حرفه ای مشورت کنید و سپس با اندیشه اقدام نمایید. لطفا صفحات اجتماعی مهران امینی را دنبال کنید. مطالبی از این قبیل به طور کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد.

Telegram: @studyinus

Aparat: @mehranamini76

Instagram: @Iranicausa

Email: mehran1998at@gmail.com

تدوین و مترجم: مهران امینی

منبع: top universities

 

 

 

Advertisements