آیا تحصیل در خارج فکر شما را مشغول کرده است؟ آیا شما هموطن عزیز به تحصیل در آمریکا می اندیشید؟ آیا تحصیل در آمریکا فکر  فرزندتان را مشغول کرده است؟ آیا علاقه مند هستید در بهترین کالج های آمریکایی تحصیل کنید؟ آیا زندگی در آمریکا شما را به اهداف و رویاهایتان می رساند؟ آیا میخواهید درباره دانشگاه های آمریکا اطلاعات کسب کنید؟ آیا مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت نموده اید و حالا کنکاو هستید بدانید سیستم آموزشی تحصیل در آمریکا چگونه است؟ آیا آزمون تافل خود را با موفقیت به اتمام رسانده اید و حالا منتظر ویزای آمریکا هستید؟ آیا مایلید درباره رازهای موفقیت تحصیل در آمریکا اطلاعات کسب کنید؟  آیا ویزای تحصیلی آمریکا را اخذ نموده اید و حال به آن فکر میکنید که چگونه تحصیل در دانشگاه های آمریکایی را آغاز کنم؟ مهران امینی، مشاور تحصیلی آمریکا، مقاله ای را به عنوان ده راز موفقیت برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا برای شما عزیزان تهیه کرده است. در پایان این مقاله، شما اطلاعات مفیدی درباره رازهای موفقیت در دانشگاه های آمریکا کسب میکنید. امید آنست که با خواندن این مقاله سطح اطلاعات عمومی جامعه درباره تحصیل در آمریکا افزایش یابد و دانشجویان ایرانی با موفقیت خودشان در دانشگاه های آمریکا مایه سربلندی کشور عزیزمان ایران بشوند. این مقاله به قلم مهران امینی ترجمه و مطالبی به سلیقه ایشان به آن اضافه شده است و منبع در آخر مقاله ذکر می شود.

تحصیل در امریکا
این عکس تجمع دانشجویان برای آشنایی با یکدیگر را در یکی از بهترین دانشگای نیویورک امریکا نشان میدهد.

شما دانشجوی عزیز، اولین موفقیت خود را با پشت سر گذاشتن مراحل پراسترس پذیرش و ویزای آمریکا کسب کرده اید. سال اولی که شما وارد دانشگاه های آمریکا می شوید، شور و شوقی زیادی دارید اما در عین حال، دوری از خانواده و دوستان می تواند برایتان دشوار باشد. به همین علت، ما به شما توصیه میکنیم که این مقاله را با دقت تا پایان بخوانید تا درباره ده راز موفقیت در دانشگاه های آمریکا اطلاعات کسب کنید.

نخستین تکنیک موفقیت در دانشگاه های آمریکا در هفته اول دانشگاه نهفته است. در هفته اول تحصیل در آمریکا، شما دانشجوی عزیز با انجمن های تفریحی، ورزشی و آموزشی دانشگاه آشنا می شوید. این انجمن ها در تلاش هستند که با پخش موسیقی و برگزاری مراسم سرگرم کننده مانند آب پاشی، اعضای جدیدی به انجمن خود جذب کنند. وزارت تحصیلات عالی آمریکا شرکت در مراسم معرفی در هفته اول را اکیدا توصیه می کند. مهران امینی طی صحبت هایی که با رییس دانشگاه های آمریکا داشته است میگوید: رییس دانشگاه ها و مشاوران اقامت آمریکا، دانشجویان بین المللی را به شرکت در این مراسم تشویق میکنند زیرا فرصت فوق العاده ای است تا دانشجویان تازه ورود با محیط دانشگاه اصطلاحا کانکت شوند. مهران امینی همواره در مشاوره هایش بر دوست پیدا کردن تاکید کرده است و این کار در هفته اول با شرکت در مراسم تفریحی-آموزشی دانشگاه آسانتر از دیگر مواقع است. چون فقط شما نیستید که خانه و کاشانه خود را برای تحصیل در آمریکا رها کرده اید. این موقعیت برای دانشجوهای بین المللی در دیگر کشورها مانند سوییس و آمریکاییان در دیگر ایالت ها نیز یکسان است. همه شما عزیزان برای موفقیت های طلایی و درخشان حاضر به ترک خانه شده اید تا با تحصیلات عالیه مایه سربلندی خانواده، دوستان و کشورتان شوید.

دومین راز موفقیت ادامه تحصیل در آمریکا باز هم در هفته اول جا دارد. این تکنیک موفقیت آنست که شما عضو یک یا چندین انجمن های آموزشی و تفریحی شوید. به این انجمن ها اصطلاحا کلاب گفته می شود که فرصتی بی نظیری است برای آشنایی با دانشجوهایی که علاقه ای مشابه با شما دارند. شایان ذکر است که اقامت آمریکا چه تحصیلی چه کاری همراه با دشواری های عاطفی روبرو است. از آنجا که صادقانه ما این دشواری ها را عرض میکنیم، راه حل های مقابله با آن ها را نیز ارایه می دهیم. بهترین راه حل برای مبارزه با مشکلات عاطفی مهاجرت به خارج که طبق گفته ی روانشناسان امری کاملا طبیعی است، شما بایستی دوست پیدا کنید. به همین علت است که مهران امینی بر پایه ی تجربه های شخصی و علمی، دوست یابی را بسیار توصیه می کند. عضویت در کلاب های آموزشی مانند حل مسایل ریاضی، تفریحی مانند گردش های شهری آخر هفته، ورزشی مانند بسکتبال و تنیس به شما کمک می کند تا دوستانی پیدا کنید که ذوق و سلیقه ای مشابه با شما دانشجوی ایرانی دارند. لازم است بدانید که شرکت در تمامی این کلاب ها کاملا رایگان است و در شهریه دانشگاه لحاظ شده است. اتفاقا جالب است بدانید تفاوت دانشگاه آمریکا با سایر کشورها اینست که فعالیت های خارج از کلاس در آمریکا با جدیت بیشتری دنبال می شوند. به این مورد در مقاله ی تفاوت دانشگاه های انگلستان و آمریکا در همین وبلاگ بحث شده است.

سومین راز موفقیت تحصیل در آمریکا امتحان کردن درس ها و فعالیت های جدید است. شما با تحصیل در دانشگاه های آمریکا فرصتی استثتایی برای امتحان فعالیت های جدید پیدا میکنید. یکی از تفاوت دانشگاه های انگلستان و آمریکا اینست که شما آزادی بیشتری در آمریکا برای انتخاب واحدهای درسی دارید. مثلا در آمریکا، شما میتوانید زیست شناسی را همراه با مدیریت انتخاب واحد کنید. مشاوران تحصیلی آمریکا، از جمله مهران امینی، توصیه می کنند که دانشجویان ایرانی این فرصت را غنیمت شمارند و واحدهایی را انتخاب کنند که مربوط به رشته شان نیست اما به آن علاقه مند هستند. مثلا من شخصا دانشجوی ایرانی میشناسم که ایشان رشته زیست شناسی را همراه با هنرهای تصویری در یکی از بهترین دانشگاه های نیویورک انتخاب کرده است. در مواردی دیگر، فعالیت های تفریحی را امتحان کنید که تا آمریکا آمدنتان نشنیده بودید. شاید شما در آن استعداد خاصی دارید و اطلاع نداشته اید. مثلا از فعالیت هایی که شاید در ایران به آن زیاد پرداخته نمی شود، رقص های کشور های گوناگون است مانند رقص ایرلندی. اگر تجربه نواختن موسیقی ندارید، در کلاس های گیتار یا پیانو دانشگاه شرکت کنید. اگر تجربه نواختن موسیقی دارید، در کلاس های زبان ایتالیایی شرکت کنید یا در کلاس های آشپزی غذاهای اروپایی یاد بگیرید. فعالیت های خارج از کلاس در مراکز تحصیلی آمریکا آنقدر زیاد است که با شرکت در آن ها حتی جوانی ۱۶ ساله هم میتواند دوری از خانواده را تحمل کند.

چهارمین راز موفقیت اقامت تحصیلی در آمریکا مربوط به هم اتاقی می شود. شاید شما نگران آن هستید که هم اتاقی خودتان یا فرزندتان چه کسی می باشد؟ باید خدمت شما هم وطن عزیز عرض کنیم که انتظار زیادی از هم اتاقی خود نداشته باشید. شما میتوانید دوستان خیلی خوبی شوید یا مانند دو انسان معمولی با هم زندگی کنید. شما هم اتاقی خود را به خصوص در سال اول انتخاب نمی کنید. بنابراین، انتظارات غیرواقعی از آن نداشته باشید زیرا او نیز مانند شما از کشوری غریب به آمریکا آمده است. تجربه شخصی مهران امینی، مشاور تحصیلی آمریکا، نشان می دهد که بعضی هم اتاقی ها سلیقه ی مشابه با شما دارند مانند باشگاه ورزشی رفتن یا فوتبال بازی کردن. اما بعضی اوقات او را فقط روزی یکبار می بینید. شایسته است بدانید که در صورت بروز هرگونه مناقشه یا رفتار نابهنجار از طرف هم اتاقیتان، شما میتوانید به آسانی به دانشگاه مراجعه کرده و اتاق خود را تغییر دهید. شما فرصت های بی نظیر دیگری برای دوست پیدا کردن در ساختمان خوابگاه، کلاب های ورزشی و هم کلاسی های خود پیدا میکنید. هیچگونه قانونی نوشته نشده است که بهترین دوست شما باید هم اتاقیتان باشد. این امری کاملا طبیعی است و لازم است قبل از تحصیل در آمریکا از آن اطلاع داشته باشید.

پنجمین راز موفقیت تحصیل در آمریکا اینست که جایگاه خودتان را در کشور آمریکا پیدا کنید. زمانی که شما برای اولین بار از خانواده خود جدا میشوید و مستقلا زندگی میکنید، شرایط می تواند دشوار باشد. حتی در بعضی مواقع ترسناک نیز است. مهران امینی، مشاور تحصیل در آمریکا، از این موضوع به خوبی آگاهی دارد. راه حلی که پیشنهاد می شود اینست که اصطلاحا خانه ی خود را در آمریکا پیدا کنید. شما این سوال را میپرسید، چگونه خانه ام را در آمریکا را پیدا کنم؟ شما بایستی محلی را پیدا کنید که به ذوق و سلیقه شما نزدیک است و به شما حس خوبی می دهد. این محل میتواند فیزیکی یا احساسی باشد. سلیقه شما میتواند رویاهایتان، جایگاه مورد علاقه تان در فیلم ها یا یکی از عادت های روزانه تان باشد. مثلا: دوستانی را در فرانسه میشناسم که برای تفریح به یکی از میدان های قدیمی و شلوغ شهر می روند. آنجا مردم زیادی از قشرهای مختلف با خانواده و دوستانشان می آیند، خرید می کنند و در رستوران ها غذا میل می کنند. ما در نیویورک به سنترال پارک میرویم چون آنجا بنده را به یاد پارک های اصفهان کنار زاینده رود می اندازد. معمولا خانم های دانشجو برای تفریح به فروشگاه های زنجیره ای بزرگ مانند والمارت می روند چون خرید یکی از عادت هایشان است. سخن را کوتاه کنیم، محل های بی شماری وجود دارد که به شما کمک کند با محیط جدید اصطلاها کانکت شوید. فقط باید وارد آن شوید و از آن استفاده کنید.

نکته ای که بنده بسیار بر آن تاکید دارم، در نکته ششم به خصوص برای ایرانیان نهفته است. برای موفقیت در دانشگاه های آمریکا شما بایستی تعادل را میان تفریح و درس خواندن برقرار کنید. به باور من، این فرض اشتباه است که بگویید:(( من به آمریکا می روم تا شبانه روز درس بخوانم و از هرگونه تفریحی اجتناب کنم.)) شاید برای اولین بار است که مشاوری با این فرض که اتفاقا تعداد زیادی از دانشجویان و والدین ایرانی به آن معتقد هستند، صراحتا مخالفت میکند. شاید اگر آن ایرانی هایی که در انگلستان به مواد مخدر روی آوردند یا افسرده شدند، این موضوع را میدانستند الان وضعیت بهتری داشتند. بله درست است، دانشجوهای ایرانی هم بودند که افسرده شده اند ولی متاسفانه کسی در رسانه های از آنان حرف نمیزند. والدینی که فرزندانشان را در خارج به اجبار مجبور به تحصیل در رشته های مهندسی و پزشکی میکنند، آگاه باشند که فرزندشان هرگز دکتر فیروز نادری یا پروفسور سمیعی نمی شود. شما والدین نباید از فرزندانتان انتظار نمره بیست (معمرلا A در آمریکا) درهمان ترم اول یا دوم داشته باشید. دانشجوهای ایرانی آگاه باشند که بارها جهان ثابت کرده است افرادی که شبانه روز درس میخوانند لزوما افراد موفقی نیستند. پژوهش ها نشان می دهد که مغز انسان ها برای رشد به تفریح و سرگرمی نیز نیاز دارد. اما در عین حال، بنده تاکید میکنم که تفریحی که تبدیل به عادت شود نیز خطرناک است. بهترین تفریحات  توسط دانشگاه های آمریکا برنامه ریزی می شود. جشن هایی مانند جشن آب پاشی و پینت بال، فعالیت هایی مانند کوهنوردی و بسکتبال، گروه های هنری مانند ارکستر موسیقی همه از بهترین مراکز تفریحی هستند که یک دانشجوی ایرانی می تواند با شرکت در آن ها، تعادل را میان درس و تفریح برقرار کند. سخن آخر آنکه، افراط و زیاده روی در هر یک از آنها میتواند به هدر رفتن پول و عمر شما منجر شود.

هفتمین راز موفقیت تحصیل در آمریکا را میتوان در مکالمه ی روزانه ایرانیان یافت کرد. ما ایرانیان در مکالمه های روزانه مان میگوییم: سلامت باشید. مادربزرگ هایمان ما را به خوردن خوراک های مقوی مانند انجیر، کشمش و بادام بسیار توصیه میکنند. پزشک های تغذیه کشورمان در تلویزیون از ما میخواهند از غذاهای چرب برای سلامتی مان پرهیز کنیم. لازم است متقاضیان تحصیل در آمریکا آگاه باشند که هزینه های درمان در این کشور بزرگ صنعتی بسیار بالاست. بنابراین، از خوردن غذاهایی که سلامت شما را به خطر می اندازند به شدت پرهیز کنید. حفظ سلامتی برای شما مهم است چون در صورت غیبت سر کلاس ها شما فرصت یادگیری را از دست می دهید. به علاوه مهران امینی، مشاور تحصیل در آمریکا، به شما دانشجوها توصیه میکند که تا جایی که ممکن است کارهای پزشکی خود را در ایران انجام دهید. مواردی چون دندانپزشکی، جراحی های سرپایی و چشم پزشکی با وجود بیمه دانشجویی میتواند گران برای شما هموطنان عزیز تمام شود.

هشتمین راز موفقیت اقامت آمریکا پذیرفتن شکست ها و تلاش برای حل آن ها می باشد. صادقانه سخن بگوییم، مشکلات پیش می آیند فارغ از اینکه شما ایران باشید یا آمریکا. گاهی شما دانشجوی موفق که با تلاش و پشتکار ویزای آمریکا را اخذ نموده اید، دچار سردرگمی هایی می شوید. این میتواند درس های جدید دانشگاهی، دوست های جدید و زندگی جدید شما باشد. مشاوران تحصیل در امریکا، مانند مهران امینی، به شما توصیه میکنند که آرامش خود را در این مواقع حفظ کنید. مشکلات آمدند که شما مستقل تر شوید و از آن ها درس بگیرید. مثلا: شاید شما به شیوه ی ایران ریاضی امریکا را میخوانید و نمره ی قابل قبول در آزمون ریاضی کسب نمیکنید. شایسته نیست دانشجویان باهوش ایرانی مانند شما سریع ناامید شوند و قصد برگشت کنند. بلکه شما بایستی با مشاوران تحصیلی در دانشگاه امریکایی خودتان صحبت کنید و تکنیک درس خواندن را تغییر دهید. شاید در مواقعی، شما گریه نیز کنید همانطور که بسیاری از دیگر دانشجویان خارجی نیز می کنند. اما با ماندن هر روز شرایط بهتر از دیروز می شود زیرا شما رازهای موفقیت در امریکا را گام به گام یاد میگیرید. یادتان باشد مشکلات آمدند که شما درسی نو از آن ها بگیرید، آن ها ماندنی نیستند.

راز موفقیت نهم برای ادامه تحصیل در امریکا تقریبا ادامه تکنیک هشتم است. شما هموطنان با امید و ارزوهای زیادی به امریکا می آیید. پدر و مادر شما ارزو دارند که شما را شاغل در شرکت های بزرگ آمریکایی مانند ناسا، اپل و گوگل ببینند. شایسته نیست شما دانشجوی عزیز که پروسه پراسترس پذیرش و اخذ ویزای امریکا را طی نموده اید پس از چند ماه قصد برگشت کنید. شما بایستی بدانید هر چالش یا ترسی که با آن روبرو می شوید، گذرا هستند. آنها آمده اند که بروند و برای شما پیام موفقیت آورده اند. سعی کنید ورزش کنید، با دوستان خود گردش کنید و با پدر و مادر خود پشت تلفن صحبت کنید. به جرئت میتوان گفت که هر ماهی که در امریکا برای شما میگذرد شما نیرومند و مستقل تر از ماه قبل می شوید.

آخرین راز موفقیت ادامه تحصیل در امریکا لذت بردن از تک تک لحظات زندگی دانشجویی در امریکا است. شما هنگام نهار با دوستان خود گپ میزنید، در ساختمان خوابگاه گاهی تا سحر درس میخوانید و با دیگر دوستانتان در دیگر نقاط دنیا به گردش های شهری اخر هفته میروید .همه شما هدف مشترکی دارید و آن اینست که با موفقیت تحصیلی خودتان در امریکا مایه سرافرازی و سربلندی کشورتان بشوید. اگر روزهایی ناراحت می شوید یا نگران هستید به آن فکر کنید که برای امریکا آمدن چه پروسه طولانی را طی کرده اید. گاهی مکث کنید و به زیبایی های اطرافتان بنگرید. شما متوجه خواهید شد که میلیون ها نفر در جهان دوست داشتند الان در امریکا تحصیل کنند اما به هر دلیلی نمیتوانند. حال که این فرصت در اختیار شما قرار گرفته است از آن بیشترین بهره را ببرید.

سخن آخر

من مهران امینی از نیویورک آمریکا هستم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، این متن از منبعی معتبر توسط مهران امینی ترجمه و  مطالبی به سلیقه ایشان به آن اضافه شده است. این مقاله برای ارتقا سطح دانش عمومی جامعه به قلم مهران امینی نوشته شده است و نباید معیاری برای انتخاب سرنوشت متقاضیان قرار گیرد. لازم به ذکر است نویسنده زمان و انرژی زیادی برای نوشتن این مقاله گذاشته است. لطفا در صورت استفاده از مطالب در مراجع دیگر، با عمل به وظیفه ی انسانی خویش نام نویسنده و وبلاگ را ذکر کنید. به شما توصیه میکنیم که قبل از هر گونه عمل مهاجرتی با مشاوران صادق، تحصیل کرده و حرفه ای مشورت کنید و سپس با اندیشه اقدام نمایید. لطفا صفحات اجتماعی مهران امینی را دنبال کنید. لطفا نویسنده را با دیدگاه خود در پایین صفحه بهره مند سازید یا اگر سوالی دارید آن را در بخش کامنت مطرح کنید.

Telegram: @studyinus

Aparat: @mehranamini76

Email: mehran1998at@gmail.com

تدوین و مترجم: مهران امینی

thoughtcatalog : منبع

 usnews, topuniversities:منابع معتبر تحصیلی

Advertisements