دانشگاه های انگلستان و آمریکا سالیانه از همه کشورهای جهان دانشجو می پذیرند. این دانشگاه ها شهرت جهانی برای کیفیت بالای تحصیلی شان پیدا کرده اند. هر دو کشور به دانشجوهای بین المللی تجربه ای ممتاز و بی نظیری عرضه می کنند.

در این مقاله، ما به زندگی دانشجویی در هر دو کشور و تفاوت هایشان به طور خلاصه می پردازیم. شما بعد از خواندن این مقاله، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه فضای دانشگاهی، شرایط تحصیلی، خوابگاه، کار دانشجویی در دو کشور ممتاز انگلستان و آمریکا کسب میکنید. این مقاله به قلم مهران امینی ترجمه شده است و منبع در آخر مقاله ذکر می شود.

فضای دانشگاه

انگلستان

تعداد زیادی باشگاه های آموزشی، ورزشی و تفریحی در دانشگاه های انگلستان وجود دارند که بخش مهمی از فضای دانشگاه را تشکیل می دهند. هر دانشجو میتواند برای سرگرمی یا به طور جدی عضو این باشگاه ها و انجمن ها بشود.

در طی سال تحصیلی، باشگاه های ورزشی مسابقاتی برگزار می کنند که دانشجویان میتوانند برای تشویق تیم دانشگاهی خود به استادیوم بروند.  معمولا سرویس حمل و نقل رایگان برای دانشجویان ارایه می شود. این مسابقات میتواند بسکتبال، فوتبال، والیبال و… باشد.

مشاوران تحصیلی شرکت در این مسابقات و انجمن ها را بسیار توصیه می کنند زیرا به مستقل شدن دانشجو کمک می کنند. شرکت در اکثر باشگاه های تفریحی و آموزشی کاملا رایگان می باشد.

آمریکا

دانشگاه های آمریکا نیز مانند انگلستان عمل کرده و برای دانشجویانشان امکانات ویژه ی تفریحی و آموزشی فراهم میکنند.

تنها تفاوت این است که فعالیت های ورزشی و آموزشی خارج از کلاس در آمریکا جدی تر برگزار می شود. مثلا هر تیم فوتبال آمریکایی گروه سرود، رقص و موسیقی منحصر به خود را دارد.

دانشجویان میتوانند رزومه خود را برای کارفرما آینده با شرکت در این انجمن و باشگاه ها قوی کنند. شایسته است بدانید شرکت در این باشگاه های تفریحی و آموزشی کاملا رایگان بوده و در شهریه دانشگاه لحاظ شده است.

انعطاف تحصیلی

انگلستان

معمولا در کشور انگلستان، گرفتن مدرک کارشناسی سه سال به طول می انجامد.تغییر رشته در انگلستان بسیار سخت است. در صورت تغییر رشته شما می بایست همه دروس را از اول شروع به خواندن کنید. در برخی دانشگاه ها میتوانید دو تا رشته را همزمان بخوانید.

آمریکا

معمولا در ایالات متحده آمریکا، گرفتن مدرک کارشناسی چهار سال به طور می انجامد. در حالیکه، دانشجویان در دو سال اول میتوانند به راحتی رشته تحصیلی شان را تغییر بدهند.

این بدین معناست که در آمریکا شما زمان بیشتری برای انتخاب رشته تخخصی تان دارید. دانشجویان حتی میتوانند واحد هایی انتخاب کنند که مربوط به رشته شان نیست اما به آن علاقه دارند.

مثلا شخصی که به پزشکی و هنر علاقه دارد میتواند در مقطع لیسانس رشته زیست شناسی بخواند و واحدهای عکاسی، فیلمبرداری یا حتی بازیگری نیز انتخاب کند.

خوابگاه

انگلستان

معمولا خوابگاه شما در کشورانگلستان به صورت آپارتمانی است که هر طبقه شامل ده تا بیست اتاق دانشجویی می باشد.

هر طبقه Hall نام دارد که مجهز به آشپزخانه عمومی است. در این طبقات حمام و دستشویی شما عمومی است. لازم به ذکر است که اتاق های دانشجویی با حمام، دستشویی و آشپزخانه شخصی با قیمتی بالاتر نیز وجود دارد.

آمریکا

معمولا شما در خوابگاه دانشگاه های آمریکا هم اتاقی دارید. این هم اتاقی میتواند آمریکایی، اروپایی یا آسیایی باشد. این فرصت بی نظیری است برای شما که دوستان بین المللی پیدا کنید.

بیشتر دانشگاه ها امکانات خوابگاه دانشجویی در فضای داخلی دانشگاه دارند. شما دانشجوی عزیز میتوانند پس از گذراندن یک سال تحصیلی، با دوستان خود اپارتمانی را نزدیک دانشگاه اجاره کنید. هیچ اجباری برای ماندن در خوابگاه برای شما پس از سال اول وجود ندارد.

کار دانشجویی

انگلستان

ساعات کار دانشجویان بین المللی متغیر است اما معمولا هفته ای بیست ساعت می باشد.

دانشجویان اروپایی نیز اجازه کار در انگلستان را دارند اما دانشگاه ها و موسسات آموزشی توصیه میکنند که ساعات کمی را به کار کردن اختصاص دهید. چون دانشجویان بایستی بیشتر تمرکزشان را بر روی درس خواندن بگذارند.

لازم به ذکر است که برای تمدید ویزا شما باید به طور مداوم در کلاس ها حضور پیدا کنید و غیبت های مکرر میتواند منجر به لغو ویزای تحصیلی شما دانشجویان گرامی شود. تمامی حضور و غیاب شما توسط اداره مهاجرت انگلستان چک می شود.

آمریکا

همه دانشجویان بین المللی فقط میتوانند در دانشگاه کار کنند نه خارج از آن. اما در مواردی خاص، آن ها میتوانند با طی کردن مراحل قانونی اجازه کار برای گذراندن دوره های کارآموزی در شرکت های تجاری را اخذ نمایند.

شما هفته ای بیست ساعت اجازه کار در طول سال تحصیلی دارید. دانشجویان میتوانند تا هفته ای چهل ساعت در طول تعطیلات کار کنند و با دریافت دستمزدی کمک هزینه ای برای خود تهیه کنند.

تعطیلات دانشجویی در آمریکا معمولا زمان کریسمس، عید ایستر و تابستان می باشد.

نظر من

بسیاری از شما کاربران کانال تلگرام از من این سوال را می پرسید که با توجه به شرایط سنی پایینی که داشتم، چگونه توانستم دوری از خانواده را در خارج تحمل کنم؟

من شخصا بر این باور هستم که با قدر از جاده ی چالش های زندگی در خارج سربلند بیرون آمدم.

تکنیک مهمی که من استفاده می کنم شرکت در فعالیت های فوق برنامه مدرسه و دانشگاه است. مثلا سال گذشته: چهارشنبه ها بعد از ظهر به فعالیت مجله نگاری، جمعه ها بعد از ظهر به کلاس رقص سالسا و مسابقات فوتبال می پرداختم. به همین علت، به قول خودمان سرم گرم بود.

این باعث شد هر روز دوست های جدیدی پیدا کنم و اعتماد به نفسم تقویت بشود. حالا هم پس از دو سال در خارج احساس میکنم خیلی موفقتر از پیش هستم.

به علت انعطاف تحصیلی بالا در آمریکا، پیشنهاد من به شما متقضیان تحصیل در انگلستان اینست که در صورتی به آنجا بروید که در انتخاب رشته خود کاملا مطمئن هستید.

اگر اطمینان کامل به رشته مورد علاقه خود ندارید، آمریکا بهترین کشور دنیا برای تغییر رشته است. من کسانی را در آمریکا میشناسم که در مقطع کارشناسی خود چهار بار تغییر رشته داده اند.

زبان انگلیسی شما دانشجویان عزیز به طور روزانه زمانی تقویت می شود که شما هم اتاقی داشته باشید. بنابراین، داشتن  هم اتاقی به شما توصیه می شود. به علاوه، شما اولین دوست خارجی خود را به آسانی پیدا می کنید.

هم اتاقی شما میتواند دوست خیلی خوبی برای شما شود. مثلا: من به همراه هم اتاقی ام هر روز بعد از مدرسه به باشگاه می رفتیم و زمانی که گرسنه می شدیم برای هم غذا می پختیم. سعی کنید تا جایی که ممکن است مشکلات خود با هم اتاقی تان با لفظی زیبا حل کنید.

در غیر اینصورت، دانشگاه همیشه میتواند اتاق شما را عوض کند یا شما را در حل مشکلاتتان یاری رساند.

به باور من، سال اول روی کار دانشجویی حساب نکنید چون از بدو ورود شما چالش های درسی شما شروع می شود. شما وارد محیط کاملا جدیدی می شوید و تمامی وقت و انرژیتان صرف مستقل شدن می شود. بنابراین، فرصت کار کردن نخواهید داشت.

تقریبا شش ماه طول می کشد تا زبانتان عالی بشود و تکنیک درس خواندن در خارج را پیدا کنید. پس از آن، میتوانید ده تا سی درصد از هزینه های دانشگاه را با کار کردن تامین کنید.

سخن آخر

من مهران امینی از نیویورک آمریکا هستم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، این متن از منبعی معتبر توسط مهران امینی ترجمه شده است. در بخش نظر من، مهران امینی تجربه های شخصی خود را بیان کرده است.

این مقاله برای ارتقا سطح دانش عمومی جامعه به تحریر مهران امینی نوشته شده است و نباید معیاری برای انتخاب سرنوشت متقاضیان قرار گیرد. بنابراین، به شما توصیه میکنیم که قبل از هر گونه عمل مهاجرتی با مشاوران صادق، تحصیل کرده و حرفه ای مشورت کنید و سپس با اندیشه اقدام نمایید.

مهران امینی تمایل همکاری با دفاتر اعزام دانشجو در ایران را دارا می باشد. لطفا در صورت علاقه مندی با ایمیل او ارتباط برقرار کنید. لطفا وبلاگ را هفته ای یکبار دنبال کنید تا مطالب ارزشمندی که به قلم مهران امینی منتشر می شود را از دست ندهید.

Telegram: @studyinus

Aparat: @mehranamini76

تدوین و مترجم: مهران امینی

منبع: top universities

Advertisements