آیا شما قصد زندگی در آمریکا را دارید؟ آیا فرزندتان تمایل تحصیل در آمریکا دارد؟ چقدر شما درباره شیوه های گوناگون ورود به آمریکا می دانید؟ آیا از ناکامی خود برای تحصیل در امریکااطلاعات کافی دارید؟ چقدر شما درباره تحصیل در آمریکا اطلاعات کسب کرده اید؟

در این مقاله، ما شما را با چهار شیوه غلط تصمیم گیری آشنا می کنیم. ما به شما آموزش می دهیم با کدام چهار راه شما به آمریکا نمی رسید. این مقاله توسط مهران امینی، مشاور مسلم تحصیل در آمریکا، نگارش شده است و استفاده از این مطالب در صورت ذکر نام نویسنده و منبع مجاز می باشد.

پناهندگی در آمریکا

پناهندگی چیست؟ سازمان ملل پناهنده را کسی میداند که خانه و کاشانه خود را برای حفظ جان خویش ترک کرده باشد. اکثر پناهنده ها از کشورهای جهان سوم هستند.

کنوانسیون پناهندگی در سال ۱۹۵۱ توسط ۱۴۱ کشور دنیا امضا شد. بر اساس این کنوانسیون اشخاصی که پناهندگی می شوند دیگر اجازه بازگشت به کشورشان را ندارند. چون آنان مدعی هستند که جانشان در کشورشان در خطر است.

متاسفانه ادعا دروغ برای پناهندگی در کشورهای آلمان، انگلستان، استرالیا و آمریکا توسط هم وطنان ما در ایران رایج شده است. عده ای از شما جوانان کشور عزیز ما ایران برای خود مدرک سازی میکنید و به دروغ مدعی می شوید که جانتان در ایران در خطر است.

شما جوانان عزیز و گل های تازه شکفته جان خود را به دریا و اقیانوس میزنید برای رویاهایی که سرابی بیش نیست. شما به خیال خودتان وارد آمریکا میشوید و خیلی آسان آمریکا به شما کارت شهروندی اعطا میکند. خیالی است بیهوده.

مهران امینی میگوید:((شما از دوستانتان شنیده اید که‌ آمریکا پناهنده میپذیرد اما نمیدانید که پناهنده ها در سرتاسر جهان چه زندگی اسفناکی دارند.))

به زنان در کمپ ها تجاوز می شود، قایق ها در اقیانوس غرق می شوند و جوانان زمانی را که بایستی زمانی که برای تحصیل و تحقیق بگذرانند، در کمپ ها حبس ابد می شوند.

ورود به آمریکا از طریق پناهندگی راه منطقی نیست و هرگز توسط وکیلان درستکار توصیه نمی شود.

گوش کردن به حرف دوستان برای تحصیل در آمریکا

((من برادرم کانادا است و میگه کانادا از آمریکا بهتره. نه من داییم تو آلمانه و میگه المان از آمریکا بهره.))

آیا شما با مکالمه بالا اشنایی دارید؟ متاسفانه خیلی از شما ایرانیان تصمیم های خود را براساس حرف دوستان و آشنایان میگیرید.

شما هم وطن عزیز توجه نمی کنید که هرکس شرایط و استعدادهای ویژه ی خودش را دارد. اگر دایی شما در آلمان موفق شد، تضمینی نیست که شما هم آنجا بروید موفق می شوید. شاید آمریکا فرصت های بهتری برای موفقیت شما فراهم کند.

اقای نیوپورت در کتاب «آنقدر خوب باش که نتوانند فراموشت کنند» توضیح می دهد چگونه میلیون ها انسان زندگیشان را بر پایه صحبت دوستان و آشنایان قرار می دهند و تا اخر زندگی شان، خوشبختی را احساس نمی کنند. مواظب باشید که شما قربانی حرف مردم نشوید.

برای مثال، مهران امینی با توجه به همه فشارهای اجتماعی رشته علوم انسانی را انتخاب کرد. چون او به این رشته علاقه داشت و امروز پس از گذشت ۴ سال هرگز از تصمیم خود پشیمان نیست.

مهران امینی به شما توصیه میکند که شرایط  تحصیل در آمریکا را با انتظارات خود بسنجید و سپس با تفکر اقدام به عمل نمایید.

منتظر کاهش قیمت دلار آمریکا

چند تن از شما هم وطنان منتظر کاهش قیمت دلار آمریکا شده اید؟ سوال ما از شما اینست، آیا قیمت دلار کاهش یافته است؟

هزاران معیار و متغیر برای نوسانات قیمت جهانی دلار وجود دارد. آیا شما میتوانید قیمت دلار را کنترل کنید؟ جالب است بدانید که حتی دولت آمریکا هم نمی تواند قیمت دلار را کنترل کند زیرا برخلاف عهدنامه ی بانک جهانی است.

اگر شما در رویاهایتان روزی را میبینید که با افت قیمت دلار شما در آمریکا تحصیل میکنید، متاسفانه رویایی فکر میکنید. شایسته است بدانید رویاها به حقیقت نمی پیوندند این هدف ها هستند که به حقیقت می رسند.

مهران امینی به شما پیشنهاد می کند که همیشه برای خارج آمدن چندتا گزینه برای خود قرار دهید. مثلا آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا. سپس کشورها را برای خود با توجه به شرایط تحصیلی شان اولویت بندی کنید. آمریکا گزینه اول، انگلستان گزینه دوم و… . در آخر، گزینه ها را یکی پس از دیگری امتحان کنید.

دنبال ارزانی رفتن برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

متاسفانه بسیاری از هم وطنان برای تحصیل در آمریکا همیشه دنبال ارزانی هستند. دنبال آن هستند که کدام دانشگاه ارزانتر است، کدام وکیل ارزانتر است و در اخر به این نتیجه می رسند که اگر خودشان برای گرفتن ویزا اقدام کنند ارزانتر می شود.

چند تن از شما که خودتان برای گرفتن ویزا اقدام کرده اید، موفق به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شده اید؟ بسیار اندک. چند تن از شما که ویزایشان رد شده است، خودتان اقدام کرده اند؟ بسیار زیاد.

شما هم وطنان، برای به اصطلاح زرنگ بازی، خود اقدام به اخذ ویزای آمریکا میکنید. زمانی که ویزایتان رد می شود برای اپلای مجدد مجبور می شوید هزینه پرواز، هتل و ویزا را مجددا پرداخت کنید. این خود به گونه ای ضرر مالی است.

مهران امینی پیشنهاد میکند که برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با کسانی مشورت کنید که سابقه درخشانی در این کار دارند. نکته ی قابل توجه اینست که تضمینی نیست هر مشاوری که در اخذ ویزاهای کشورهای غیر آمریکایی موفق بوده است، برای تحصیل در آمریکا هم موفق باشد.

تحقیقات خود را به بهترین شکل انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که موسسه طرف قرارداد شما مجوز وزارت علوم را دارد.

فهرست موسسات مجاز اعزام دانشجو

سخن آخر

من مهران امینی از نیویورک آمریکا هستم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.  این مقاله برای ارتقا سطح دانش عمومی جامعه به تحریر مهران امینی نوشته شده است و نباید معیاری برای انتخاب سرنوشت متقاضیان قرار گیرد.

بنابراین، به شما توصیه میکنیم که قبل از هر گونه عمل مهاجرتی با مشاوران صادق، تحصیل کرده و حرفه ای مشورت کنید و سپس با اندیشه اقدام نمایید.

مهران امینی تمایل همکاری با دفاتر اعزام دانشجو در ایران را دارد. لطفا در صورت علاقه مندی با ایمیل او ارتباط برقرار کنید. لطفا وبلاگ را هفته ای یکبار دنبال کنید تا مطالب ارزشمندی که به قلم مهران امینی منتشر می شود را از دست ندهید.

Telegram: @studyinus

Aparat: @mehranamini76

mehranamini1998@gmail.com

ویراستار: مهران امینی از نیویورک آمریکا

Advertisements