آیا از دوستان خود درباره آزمون GRE شنیده اید؟ آیا می دانستید شما برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد به مدرک GRE نیاز دارید؟ ما در این مقاله قصد داریم پاسخ  پرسش های متداول شما را درباره امتحان GRE بدهیم.

این مقاله توسط مهران امینی، مشاور مسلم تحصیل در آمریکا نگارش شده است و استفاده از این مطالب با ذکر نام نویسنده و منبع مجاز می باشد.

آزمون GRE چیست ؟

دانشگاه های سرتاسر جهان (نه فقط آمریکا) از GRE در پروسه پذیرش کارشناسی ارشد استفاده میکنند. این امتحان فقط به زبان انگلیسی است و در نوع عمومی (جنرال) برگزار می شود.

لازم به ذکر است که شما میتوانید امتحان GRE را در رشته تخصصی خودتان دهید مانند روانشناسی، ریاضی، فیزیک، ادبیات انگلیسی، زیست شناسی و شیمی.

 

مدیریت GRE

 

این امتحان توسط موسسه غیرانتفاعی ETS مدیریت می شود. ETS (مخفف Educational Testing Service) می باشد که مدیریت امتحان تافل نیز بر عهده این موسسه است.

 

مخفف GRE چیست؟

 

بسیار ساده است! Graduate Record Examination

 

چرا شما بایستی امتحان GRE را بدهید؟

 

دانشگاهی که شما در آمریکا اپلای می کنید امکان دارد از شما مدرک GRE را تقاضا کند. این مدرک به عنوان معیاری ضروری در پروسه پذیرش شما در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا قرار میگیرد.

 

داشتن GRE شانس پذیرش تحصیلی شما را بالا میبرد، حتی اگر دفتر پذیرش از شما مدرک GRE را تقاضا نکند. عملکرد مثبت شما در آزمون GRE تاثیر بسزایی در اخذ بورسیه تحصیلی دارد.

 

لازم به ذکر است که متقاضیان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی نیازی به امتحان GRE ندارند.

 

چه دانشگاه هایی آزمون GRE را می پذیرند؟

 

بیش از هزاران دانشگاه در جهان آزمون GRE را به عنوان مدرکی معتبر پذیرفتند. این مدرک معیاری برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به علاوه اهدای فاند تحصیلی می باشد.

 

تعداد زیادی از دانشگاه های تجارت و بازرگانی آمریکا نیز GRE را در پروسه پذیرش MBA پذیرفته اند. تمامی لیست این دانشگاه ها در وب سایت رسمی ETS موجود می باشد.

 

چه موقع و کجا آزمون GRE برگزار می شود؟

 

در حال حاضر، امتحان GRE در بیش از هزار مرکز معتبر در بیش از 160 کشور دنیا برگزار می شود. شما میتوانید این آزمون را به شیوه Computer Based یا Paper Based امتحان دهید.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره پایگاه ازمون ها و خدمات ETS در ایران به این لینک مراجعه کنید

 

آزمون GRE در ایران چگونه برگزار می شود؟

 

این امتحان در مرکز سازمان سنجش تهران برگزار می شود. لطفا برای اطلاعات بیشتر درباره  ثبت نام آزمون GRE سازمان سنجش به سامانه الکترونیکی سازمان سنجش مراجعه کنید.

 

چگونه برای GRE آماده شوید؟

 

منابع رایگان فراوانی در وب سایت موسسه ETS قرار دارد. این منابع شامل نمونه سوالات و حتی امتحان مجازی می باشد. هدف آنست که شما با آزمون GRE بیشتر آشنا شوید.

 

شما منابع معتبر بیشتری را میتوانید از مراکز معتبر از جمله وب سایت ETS خریداری نمایید. لازم به ذکر است که شما به سه تا شش ماه برای آمادگی شرکت در این آزمون نیاز دارید.

 

چه مهارت هایی Skills در آزمون GRE ارزیابی می شوند؟

 

امتحان عمومی (جنرال) سه مهارت درک زبانی، کمی و تحلیلی شما را می آزماید. در بخش اول آزمون، قدرت درک شما از متن ها ارزیابی می شود. بخش دوم قدرت درک شما از اعداد و داده ها را می آزماید. بخش سوم، شما بایستی تحلیل های خود درباره دو متن را به شیوه نوشتاری یا اصطلاحا  essays ارایه دهید.

 

روز آزمون GRE چگونه است؟

 

شایسته نیست شما دانشجوی موفق و باانگیزه سرجلسه آزمون دیر وارد شوید. شما بایستی زمانی کافی برای رسیدن سر جلسه امتحان اختصاص دهید.

همراه داشتن بسیاری از لوازم شخصی مانند ساعت ممنوع می باشد. شما میتوانید لیست کامل وسایل مجاز را در این لینک مشاهده فرمایید.

آزمون GRE حدود سه ساعت و نیم زمان می برد. 

 

هزینه ثبت نام GRE چقدر است؟

 

طبق آخرین بیانیه در می ۲۰۱۶، هزینه ثبت نام آزمون GRE در سرتاسر جهان 205 دلار آمریکا است، به جز کشور چین. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ها به این لینک مراجعه کنید.

 

چه موقع نتیجه آزمون GRE آماده می شود؟

 

اعلام نتایج بستگی به این دارد که شما به شیوه ای امتحان داده اید، Computer Based یا Paper Based.

 

اگر شما computer-delivered آزمون داده اید، نمره شما به صورت آنلاین در حساب کاربریتان اعلام می شود. نتایج حدود 10 الی 15 روز پس از آزمون به دانشگاه هایی که انتخاب کرده اید آنلاین ارسال می شود.

 

اگر شما paper-delivered  آزمون داده اید، نمره شما در حساب کاربریتان اعلام می شود. نتایج پنج هفته پس از امتحان، به دانشگاه هایی که انتخاب کرده اید ارسال می گردد.

 

آیا می شود GRE را دوباره امتحان داد؟

 

بله. اگر  paper-delivered امتحان دادید، شما میتوانید هر زمانی که آزمون برگزار می شود، شرکت کنید.

 

اما اگر computer-based امتحان دادید،  شما میتوانید هر ۲۱ روز و با محدودیت پنج امتحان در سال برای GRE ثبت نام کنید.

 

چگونه از نمره GRE خودتان استفاده کنید؟

با توجه به مبلغی که برای ثبت نام آزمون پراخت کرده اید، شما میتوانید نمره خود را به چهار دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. پس از آن شما بایستی برای ارسال نمرات خود مبلغ 27 دلار آمریکا را به اعضای هر دانشگاه یا سازمان آموزشی پرداخت کنید.

 

اگر در آزمون عمومی GRE چند بار شرکت کرده اید، شما میتوانید بهترین نمره خود را برای دانشگاه ها ارسال کنید. به این معنا که در ارسال نمرات خود قدرت انتخاب دارید.

تا چه مدت نمرات GRE در سیستم موجود است؟

پنج سال

سخن آخر

من مهران امینی از نیویورک آمریکا هستم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و هم اکنون بتوانی برای آینده خود تصمیم گیری کنید. این مقاله برای ارتقا سطح دانش عمومی جامعه به تحریر مهران امینی نوشته شده است.

 

ما به شما توصیه میکنیم که قبل از هر گونه عمل مهاجرتی با مشاوران صادق، تحصیل کرده و حرفه ای مشورت کنید و سپس با اندیشه اقدام نمایید. مهران امینی تمامی مشاوره ها در زمینه اخذ پذیرش آمریکا، اخذ ویزای تحصیلی و ویزای توریستی آمریکا را به متقاضیان ارایه می دهد.

 

در ارایه خدمات مشاوره ای ما حق مشاوره پنجاه هزار تومان دریافت می شود. اگر این مبلغ برای شما سنگین است لطفا مستقیم با مهران امینی تماس بگیرید و شرایط خود را توضیح دهید. ما میتوانیم در حق مشاوره برای شما تخفیف قایل شویم زیرا خشنود نیستیم که عدم توانایی مالی شما مانع مشاوره های انرژی بخش، صادقانه و سرنوشت ساز مهران امینی به شما بشود

 

مهران امینی تمایل همکاری با دفاتر اعزام دانشجو در ایران را دارد. لطفا در صورت علاقه مندی با ایمیل او ارتباط برقرار کنید. لطفا وبلاگ را مرتب دنبال کنید تا مطالب ارزشمندی که به قلم مهران امینی منتشر می شود را از دست ندهید.

 

Telegram: @studyinus

Aparat: mehranamini76

mehranamini1998@gmail.com

مترجم و ویراستار: مهران امینی از نیویورک آمریکا
منبع: top universities

Advertisements